15.11.2024
Доклади от железопътен форум "Бъдещето на железопътната оперативна съвместимост: 25 години опит и иновативни стратегии" - 8-9 ноември 2024, гр. София
На 08 и 09.11.2024 г. в град София се проведе международна конференция – Железопътен форум 2024, на тема „Бъдещето на железопътната оперативна съвместимост: 25 години опит и иновативни стратегии”. Организатор на събитието бе Съюзът на европейските асоциации на железопътните инженери (UEEIV) в сътрудничество с неговите български асоциации-членки: Национално сдружение – Общество на инженерите по железен път (НСОИЖП) и Научно-технически съюз по транспорта (НТСТ). Мястото за провеждане му беше осигурено от Федерацията на научно-техническите съюзи (ФНТС), която предостави две от своите конферентни зали с професионално оборудване, в центъра на града.
Първият ден премина успешно, с дейното участие на Управителния съвет на НСОИЖП. Председателят на УС на НСОИЖП – инж. Антоанета Георгиева, Зам. председателят на УС на НСОИЖП и Вицепрезидент на президиума на UEEIV – доц. д-р инж. Марио Гълъбов, Зам. председателят на УС на НСОИЖП – инж. Иво Янакиев, бяха модератори в две от трите работни сесии на конференцията.
Събитието беше уважено от Министъра на транспорта и съобщенията – г-жа Красимира Стоянова, Генералния директор, Председателя на УС и Главния ревизор по безопасността на Държавно предприятие „Национална компания Железопътна Инфраструктура“ (ДП НКЖИ) – инж. Стоян Стоянов, инж. Емилия Никова и инж. Христо Григоров, Изпълнителния директор на Холдинг Български държавни железници ЕАД (БДЖ ЕАД) – инж. Георги Друмев, Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция Железопътна администрация (ИАЖА) – инж. Валентин Цанков, Президента на президиума на UEEIV – инж. Олаф Шолц-Кноблох.
Предварително обявената програма предизвика небивал интерес в железопътните среди не само у нас, но и в чужбина. Сред участниците в конференцията се наредиха имената на представители от Асоциацията на германските железопътни инженери (VDEI), Колегията на италианските железопътни инженери (CIFI), Управителя на италианската железопътна инфраструктура (RFI), Австрийските федерални железници (ÖBB), Швейцарските федерални железници (SBB), Хърватския регулаторен орган за мрежовите индустрии (HAKOM), Шчечинския университет (USz, Полша), Университета за приложни науки в Санкт Пьолтен (St. Pölten UAS, Австрия), Института за проектиране на жп инфраструктура в Грац (RID – TU Graz, Австрия), Института Gottlieb Duttweiler (GDI, Швейцария), водещата технологична компания в железопътния транспорт Siemens Mobility (България, Германия), производителя на еластомери Getzner Werkstoffe GmdH (Австрия), консултантските фирми WSP Ireland (Ирландия) и SuprExa AG (Швейцария), Миланската транспортна компания (ATM SpA, Италия), Консорциума за проектиране и изграждане на високоскоростната жп линия Милано – Верона (Cepav Due), проектантската фирма Project Biro Utiber d.o.o. (Сърбия), доставчика на компоненти за горното строене Track Tec S.A. (Полша).
От българска страна дойдоха редица специалисти от областта на проектирането, строителството и поддържането на железопътната инфраструктура, представители на производители и доставчици на материали за железния път, служители на транспортни компании, както и преподаватели от висше учебно заведение. Голямата зала на ФНТС се напълни с професионалисти от ДП НКЖИ (Управител на железопътната инфраструктура в България), Инфраструктурно Строителство АД (фирма за инфраструктурно и сградно строителство), ЕВРОТРАНСПРОЕКТ ООД (фирма за железопътно проектиране и консултации в България и чужбина), УАСГ (Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия), Трейс Груп Холд АД, Монолит София АД и Крахт Билд ЕООД (строителни компании за пътна и железопътна инфраструктура), ТЕМП-ПБ ЕООД (фирма за проектиране, консултации, кадастър, геодезия и строителство), СТРОЛ-1000 AД (фирма за строителен надзор и оценка на съответствието), Метрополитен ЕАД (компания за проектиране, строителство и експлоатация на софийското метро), ЖП ТРАНС ДЗЗД (Консултант на Модернизацията на жп участък Елин Пелин – Костенец), ЕЛСИ КОНСУЛТ ООД (проектантска, консултантска и спедиторска фирма), Авис Инженеринг ЕООД (предприятие за електрификация на транспорта), Vossloh Fastening Systems GmbH (производител на скрепителни системи за железния път), PIMK ООД (международна транспортна компания), Isopan Est Srl Romania (производител на изолационни метални панели), Евроизол ЕООД (доставчик на геосинтетични материали).
Изказваме изключителна благодарност към нашите спонсори, благодарение на които това събитие стана реалност! Освен с финансовата подкрепа и с присъствието на техни представители, част от тези спонсори участваха и като Изложители със свои щандове във втората зала, намираща се в съседство с голямата зала на ФНТС, с което допринесоха за високото професионално ниво на Железопътния форум:
ДП НКЖИ, България (Управител на железопътната инфраструктура в България)
БДЖ ЕАД, България (най-големият железопътен оператор в България)
Getzner Werkstoffe GmdH, Австрия (производител на еластомери в системите за контрол на шума и вибрациите)
Атко Трейд ЕООД, България (търговско-инженерингова компания в минната промишленост, металургията и електротранспорта)
Сика България ЕООД, България (компания за специализирани продукти в строителната химия)
ТИНСА ЕООД, България (Нотифициран орган (NoBo), Определен орган (DeBo) и Оценяващ орган (AsBo) за подсистеми Енергия, Инфраструктура, Контрол, управление и сигнализация, Подвижен жп състав)
Фьосталпине Рейлуей Системс България ООД, България (единственият производител на жп стрелки в България)
ViaCon, България (компания за специализирани решения за мостове, водостоци и резервоари за дъждовни води)
Институт по транспортна инфраструктура ООД, България (научна организация в строителния сектор)
ТРАНСГЕО ЕООД, България (специализирана фирма за инженерни и консултантски услуги в областта на инвестиционното проектиране, кадастъра и геодезията)
Акваплан проект ЕООД, България (партньор на италианския производител на релси – JSW Steel Italy Piombino)
Канстракшън Супервижън Сървисис ЕООД, България (фирма за строителен надзор и оценка на съответствието)
Янг Трейдинг ЕООД, България (доставчик на компоненти за процеси на термитно заваряване и на оборудване за измерване на железния път – партньор на Elektro-Thermit GmbH & Co. KG, Германия)
МТВ Интертрейд ЕООД, България (доставчик на железопътни машини и инструменти от производителите Vogel & Plötscher, Speno, Robel)
ДЖИ ПИ ГРУП АД, България (компания за строителство на сгради, инфраструктура и инженерни съоръжения)
ВИП СТИЛ ЕООД, Русе, България (фирма за реклама и връзки с обществеността)
На втория ден от Железопътния форум, на всички желаещи участници им беше предоставена възможност да посетят на място и да се запознаят с подробности със строителството на жп тунел №3 в участъка Ихтиман – Костенец (третия лот на жп участъка Елин Пелин – Костенец). Заслугата за техническата екскурзия беше на строителната компания ДЖИ ПИ ГРУП АД, която е Изпълнител на обекта. В лицето на инж. Милен Минков (ръководител на целия проект от ЛОТ3), инж. Калин Захариев (ръководител по тунелно строителство) и Митко Рашков (член на строителния екип), делегацията от конференцията намери отговори на вълнуващите я въпроси, относно различните етапи на проекта, и получи уникалното изживяване да чуе на живо взривяване на част от напречното сечение на жп тунела.
Докладите от форума са достъпни
тук.
Снимки от събитието
тук.